piątek, 16 stycznia 2015

XVIII Dzień Judaizmu w Kościele, czyli o wrażliwości chrześcijańskiej…


Już po raz osiemnasty będziemy w przeddzień tygodnia modlitw o jedność chrześcijan obchodzić dzień judaizmu w Kościele katolickim. 
Jako chrześcijanie sięgamy do Biblii, zarówno Nowego i Starego Testamentu. Żydów nazywamy braćmi w wierze. Co jednak o nich wiemy? Czy nie posługujemy się zbyt często stereotypami, które niewiele mają wspólnego z prawdą? 
Stosunkowo niedawno czytałem wspomnienia krakowskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i po wojnie wyemigrowali do Izraela. Przez bardzo długi czas nie mogli przyjechać do Polski. Dopiero zmiany, jakie nastąpiły po 1989 roku umożliwiły takie podróże. 
Wspominała jedna z osób, dla których Kraków byłmiastem dzieciństwa, miastem wspaniałym, miastem, do którego wracała w snach. Po roku 1989 roku postanowiła przyjechać do Krakowa, by pokazać swoim dzieciom i wnukom miasto, w którym się urodziła, mieszkała, chodziła do szkoły i na studia. Pojechała na Podgórze, gdzie był jej rodzinny dom. Na kamienicy, w której było jej mieszkanie, zobaczyła napis: Żydzi do gazu”. Przeżyła szok. Wspomina: ja widziałam, jak przez tą bramę wyprowadzają ludzi do obozu, do gazu…



W nas te napisy na ścianach domów nie wywołują takich reakcji. Nie mamy tego doświadczenia Shoah, jakie bardzo często mają ci nieliczni, którzy przeżyli czas Zagłady. Ale może warto zapytać o naszą wrażliwość. Przecież jako katolicy chodzimy do kościoła, słuchamy słów Biblii, sami po nią sięgamy, modlimy się psalmami. A jednocześnie nie reagujemy na tego typu słowa, które wciąż można znaleźć na ścianach domów, bloków, kamienic: Żydzi do gazu, Juderaus… Zapytam zatem nas wierzących: Jezus też do gazu? Apostołowie i Matka Boża także raus? Wszak byli Żydami…
Bardzo wielu Żydów utożsamiało się z Polską. To oni, mimo dnia szabatu, 18 maja 1935 r. wylegli tłumnie na ulice Krakowa, by pożegnać marszałka Józefa Piłsudskiego. Brali udział w kampanii wrześniowej. Później znaleźli się także wśród żołnierzy II Korpusu. Niektórzy mają swoje groby pod Monte Casino, w Loreto czy Bolonii. 
Tegoroczny dzień judaizmu w Kościele ma swój szczególny wymiar – 27 stycznia obchodzić będziemy 70-rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz – Birkenau. Może warto zadbać o pamięć i wrażliwość, co jest w zasięgu naszych możliwości…

o. Edward SP


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz