poniedziałek, 11 maja 2015

Bilet za 250 groszy

Dostojni państwo! Zdziwi Was to widowisko,
Lecz dziwcie się spokojnie dalej: prawda sama
Wszystko wyjaśni całkiem jasno.
23 maja po raz pierwszy będziemy mieli okazję obchodzić Dzień Teatru Publicznego. W tym roku mija bowiem 250 lat od powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego – Teatru Narodowego w Warszawie.
Dzięki temu w przedostatnią sobotę miesiąca widzowie z całej Polski będą mogli obejrzeć ciekawe i popularne w ostatnich sezonach spektakle za 250 groszy. Co to oznacza dla mieszkańców Krakowa?

  • ·         Krakowski Teatr Scena STU – „Księżyc i magnolie” (reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska)
  • ·         Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – „Król Lear” (reż. Jan Klata)
  • ·         Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego – „Seks dla opornych” (reż. Henryk Jacek Schoen)
  • ·         Teatr im. Juliusza Słowackiego – „Arszenik i stare koronki” (reż. Krzysztof Babicki)
  • ·         Teatr KTO – „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać” (reż. Jerzy Zoń)
  • ·         Teatr Groteska – „Czerwony Kapturek” (reż. Waldemar Wolański) i „Przemiany” (reż. Adolf Weltschek)
  • ·         Teatr Ludowy – „Wychowanka” (reż. Mikołaj Grabowski)
  • ·         Balet Dworski Cracovia Danza – „W starym kinie” (choreografia: Romana Agnel, Wioletta Maciejewska, Dariusz Brojek)

Bilety można kupować w kasach teatrów od 11 maja.

No dobrze, ale przecież akcja „Bilet za 250 groszy” nie jest jedyna, prawda?
W połowie maja na ulicach polskich miast pojawią się satyryczne rysunki, powiązane z hasłem „Przeżyjemy w teatrze” – czyli łączące teatralne pojęcia z rzeczywistością. Ponadto w Warszawie i Wrocławiu powstaną teatralne murale.
Dla tych, którzy nie wychodzą z domu, też coś się znajdzie. Właśnie powstaje Elektroniczna Encyklopedia Teatru Polskiego, tworzona przez środowisko teatralne. Możemy też zajrzeć do czytelni, która prezentuje „Teksty do czytania i myślenia” o teatrze, niekoniecznie współczesne. Poproszono też wybitne postaci teatru o napisanie o idei i znaczeniu teatru publicznego - w ten sposób powstaje 12 esejów, publikowanych co miesiąc na stronie obchodów jubileuszu. Przeprowadzono również cykl wywiadów z dyrektorami teatrów.
Warto także wspomnieć o otwarciu Trasy Bałtyckiej, jednego z fragmentów Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych. Wiedzie ona przez Polskę (Cieszyn, Kraków, Łańcut, Warszawa), Litwę (Wilno), Łotwę (dwa teatry w Rydze) i Estonię (Tallin).

Jeżeli informacja o obchodach Dnia Teatru Publicznego Was zainteresowała – wejdźcie na stronę www.250teatr.pl . Znajdziecie na niej to, o czym przeczytaliście w artykule, a także wiele więcej – jak choćby kalendarz wydarzeń związanych z jubileuszem.

Artykuł na podstawie www.250teatr.pl
Cytat: „Sen nocy letniej”, W. Shakespeare, tłum. S. Barańczak

Gościnnie w „Pijarni”
Zuzanna Ruszar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz