czwartek, 13 listopada 2014

Fotografia: Prawidłowa kompozycja zdjęcia

Kompozycja w fotografii to niezwykle ważny czynnik decydujący o standardzie naszego zdjęcia. Słownikowa definicja kompozycji to zestawienie elementów tak, aby razem tworzyły spójną całość np. lepiej postrzegane będzie zdjęcie, na którym postawimy obok siebie filiżankę i ciastko niż zdjęcie, na którym postawimy filiżankę i myszkę od komputera. Oprócz tego na kompozycję zdjęcia wpływają: dynamika zdjęcia (czy obiekt porusza się czy nie); tło i ustawienie fotografowanych przedmiotów. Zdjęcie nie jest wykonane poprawnie kompozycyjnie, jeśli jest na nim zbyt wiele nie wnoszących nic przedmiotów np. słup telegraficzny. Należy także zwrócić uwagę na sposób trzymania aparatu, aby np. zdjęcie nie wyszło karykaturalnie przekrzywione. Aby to zrobić należy wybrać kadr: pionowy lub poziomy.

-Pionowy- jeżeli robimy zdjęcia długim i wąskim przedmiotom np. ludziom, latarniom itp. Dobrze pokazane jest to na zdjęciu nr 1, na którym autor doskonale podkreślił długość muru chińskiego używając kadru pionowego.


-Poziomy- nie ma zasady określającej kiedy powinniśmy użyć kadru poziomego. Zwykle zaleca się zrobienie dwóch zdjęć i porównanie, które z nich jest lepsze. Jednak całkiem początkującym fotografom poleciłabym używanie kadru poziomego, jeżeli chcemy uchwycić bardzo długi obiekt, szczególnie ważne jest dla nas tło fotografowanego przedmiotu i jeśli robimy zdjęcie panoramiczne. Drugi z podanych przykładów bardzo dobrze pokazuje na zdjęcie numer 2, gdzie płaskie i szerokie tło uwydatnia jedyny wystający punkt, jakim jest drzewo i zwraca na nie naszą uwagę


Przy robieniu zdjęć ważne jest również pamiętanie o tzw. Zasadzie trójpodziału kadru. Często w dobrej jakości aparatach mamy możliwość nazwaną ,,linie pomocnicze”. Wtedy w kadrze pojawiają się dwie linie pionowe i dwie poziome dzielące obraz na 9 równych części, tak jak na zdjęciu nr 3. Miejsce przecięcia tych linii tworzy tak zwane  mocne punkty, czyli miejsca, na które podświadomie zwracamy największą uwagę, dlatego są one najważniejszym miejscem na zdjęciu i to pomiędzy nimi powinniśmy umieszczać przedmiot, na którego uwidocznieniu najbardziej nam zależy.


Mamy 4 podstawowe rodzaje kompozycji:
- Kompozycja otwarta- zdjęcie nie jest ograniczone z żadnej strony i obserwator zmuszony jest do dopowiedzenia sobie, co dzieje się poza kadrem.


-kompozycja zamknięta- przeciwieństwo kompozycji otwartej- wszystkie elementy znajdują się w obrębie kadru. 


-kompozycja statyczna- są to zdjęcia przedmiotów martwych idealnie w pionie lub w poziomie, ponieważ każdy skos daje wrażenie ruchu. Zwykle są to zdjęcia budynków lub przedmiotów.


-kompozycja dynamiczna- zdjęcie, które daje nam wrażenie ruchu fotografowanego przedmiotu. Tworzy się je przekrzywiając obiektyw ponieważ, jak zostało już powiedziane w poprzednim punkcie, skosy dają wrażenie ruchu. Są to także zdjęcia przedmiotów faktycznie przemieszczających się lub z częściowo zamazanym jednym przedmiotem (np. ludzie, samochody), a także fotografie wykonane z lotu ptaka.


Mam nadzieję że mój artykuł pomoże wam w robieniu coraz to piękniejszych zdjęć, a już za miesiąc możecie spodziewać się dalszej części podstaw fotografii, jednak tym razem tematem będzie perspektywa fotografii.

J.K

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz